متن اصلی بيانيه جامعه اسلامی فرهنگيان

بسم الله الرحمن الرحيم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بيانيه جامعه اسلامي فرهنگيان تهران بزرگ

به مناسبت روز معلم

 

روز معلم كه سالروز شهادت علامه روشنفكر و معلم فرهيخته انقلاب اسلامي استاد مرتضي مطهري است ، بهترين فرصت براي تأملي ديگر بر جايگاه رفيع فرهنگ و فرهنگيان از سوي متوليان امور است .

الف - اگر فرهنگ بستر استمرار هنجارهاي اخلاقي است و اخلاق و معنويت ، بر پايه ديانت توحيدي ، بنيان سياست در جمهوري اسلامي است ، شرايط كنوني نه شايسته جامعه صبور و با نجابت فرهنگيان ماست و نه زيبنده  حاكميت ديني و نه متناسب با معيارهاي پايا در فرهنگ پوياي كشور ماست .

ب - در حكومتي كه اساس آن بر دين و دانش استوار است و دانشجويان و صاحبان فرهنگ و انديشه ، تكيه گاه اصلي آن بشمار مي آيند ، پسنديده نيست كه دانشمند و دانشجوي جامعه ( اعم از استاد ، معلم ، دانش آموز و دانشجو  و ساير اهالي فرهنگ و هنركشور ) ، در تنگناهاي مادي گرفتار باشند . عقل و دين از ما نمي پذيرند كه پاسداران فرهنگ و فضائل اخلاقي و پرچمداران دانايي و آگاهي را ، در بحبوحه تهاجم فرهنگي بيگانگان  در برابر انبوه مشكلات مادي اين عرصه به حال خود رها كنيم .

 

پ - اگر انقلاب اسلامي و تأسيس حكومت جمهوري اسلامي براي احياء ارزشهاي اصيل ديني و هنجارهاي فرهنگي منتج از آن بوده ، بنابراين حمايت همه جانبه از كارگزاران حقيقي عرصه فرهنگ و تعليم و تربيت ، يعني دانشوران و دانشمندان در محيط دانشگاه و حوزه و مدرسه ، براي پرورش نيروي دانا و تواناي كشور وظيفه اصلي حكومتگران دلسوز و كارآمد نظام اسلامي است .

 

ت - فرهنگ ديرينه ما كه در گذرگاه تاريخ هزاران ساله خود سرشار از خير و نيكي در انديشه و انگيزه بوده و با طلوع خورشيد اسلام ، حيات فردي و اجتماعي جامعه  ايران رابه اوج علم و اخلاق و معنويت رسانده است ، امروز در دست زنان و مردان با كفايتي است كه از حكومتگران برگزيده خود عبور از تنگناهاي موجود را انتظار دارند  .

 

آنچه در اصول مترقي قانون اساسي و در سند چشم انداز 20 ساله براي پيشرفت همه جانبه كشور آمده ، فقط با سرمايه گذاري واقعي و " متناسب با اصلاح شرايط " به منظور تربيت نيروي انساني كه تنها به دست توانمند جامعه بزرگ فرهنگيان ميسر مي شود ، قابل تحقق خواهد بود .

ج - برنامه هاي دولتمردان براي بهره گيري از همه ظرفيت هاي اقتصادي كشور كه بايد زمينه ساز بروز خلاقيت هاي عظيم در ميان نسل هاي نوين ايران اسلامي باشد ، اگر در جهت تأمين امكانات ضروري و عادلانه به منظور رفع نيازهاي اوليه همه قشرها ، به ويژه فرهنگيان سازماندهي نشود ، استمرار حركت تكاملي انسان كه هدف غايي خلقت است ، مقدور نخواهد شد .

د - جامعه اسلامي فرهنگيان تهران بزرگ همانند ساير همكاران خود در سراسر كشور كه پس از مطالعه و بررسي در احوال شخصيت هاي مطرح در عرصه انتخابات نهم رياست جمهوري اسلامي ايران ، حضور دكتر علي اكبر ولايتي را به مثابه يك عنصر علمي- فرهنگي - سياسي برجسته ، فرصتي مغتنم و گزينه اي شايسته براي قوه مجريه نظام مي يابد ، ضمن تبريك روز معلم به تمامي مردم فرهنگ پرور ايران ، به ويژه جامعه بزرگ فرهنگيان كشور موارد ذيل را به عنوان " دغدغه و تقاضا "  پيشاپيش از رئيس جمهور آينده مطالبه مي كند :

1-   دولتي كه بخواهد در ايجاد محيط مساعد براي رشد فضائل اخلاقي بر اساس ايمان و تقوي و نيز در مبارزه با كليه مظاهر فساد و تباهي موفق باشد ، بايد حفظ كرامت انساني ملت به ويژه اساتيد و معلمان را با تأمين نيازهاي مادي آنان فراهم نمايد .

2-   آموزش و پرورش و تربيت بدني رايگان براي همگان در تمام سطوح و تسهيل و تعميم آموزش عالي كه از وظايف اصلي دولت جمهوري اسلامي است ، با سياست گذاري جامع و اولويت بندي صحيح و با مديريت حكيمانه و مدبرانه قطعاً به مرور امكان پذير خواهد بود .

3-   تقويت روح بررسي و تتبع و ابتكار در تمام زمينه هاي علمي ، فني ، فرهنگي و اسلامي از طريق تأسيس مراكز تحقيق و تشويق محققان ، وظيفه قطعي رئيس جمهور آينده براي پيشرفت كشور و تعالي جامعه است . اين امر با حمايت از معلم و استاد و دانش پژوه  ، مملكت ما را به سرعت در مسير يك كشور درجه يك جهاني به پيش خواهد برد . 

4-   فرهنگيان پر تلاش و پرورش دهندگان نسل هاي آينده در عرصه علوم و فنون ، هنر ، سياست و اقتصاد كه كليد سعادت ملت ما را در دست دارند ، شايسته وزرايي دور انديش ، دلسوز ، با كفايت و دانش پرور در وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالي هستند . يك رئيس جمهور فرهيخته و فرهنگ پرور ، اين مراكز مهم را به هر كسي واگذار نمي كند .

5-   شعارهاي بدون پشتوانه كانديداها آزار دهنده و فريبنده هستند و بعداً موجب يأس و سرخوردگي جامعه خواهد شد و جامعه انديشمند و فرزانه ما قطعاً به كانديدايي اعتماد خواهد كرد كه شعار بدون پشتوانه ندهد و ما از رئيس جمهور آينده ، عمل به وعده هاي خود را جداً مطالبه خواهيم كرد .  

جامعه اسلامي فرهنگيان تهران بزرگ انتظار دارد كه آقاي دكتر علي اكبر ولايتي مدير كاردان ، با تجربه ، مصمم ، آرمانگرا ، مردمي ، صبور و با متانت جمهوري اسلامي ايران كه خود بيش از 40 سال تجربه معلمي و استادي در پرورش نيروي متخصص كشور را دارد و نويسنده حدود 40 كتاب علمي و پژوهشي و چند صد مقاله ارزشمند در زمينه هاي مختلف پزشكي ، سياسي ، فرهنگي و تاريخي مي باشد ، در جايگاه رياست جمهوري آينده نيز بتواند با شايستگي از عرصه فرهنگ و حقوق حقه جامعه فرهنگيان كشور پاسداري نمايد .   

 

 

                                                      دبير جامعه اسلامي فرهنگيان تهران بزرگ

                                                          محمد علی رامين

                                                                12 ارديبهشت 1384

     

 

/ 0 نظر / 56 بازدید