صهبای الست

صهبای الست

بسم الله الرحمن الرحیم

 

و حق خردسال این است که آن کس که می خواهد آموزشش دهد با او مهر ورزد و از خطایش در گذرد و چشم پوشی کند و با او مدارا کند و یاری اش سازد .

 

و حق سائل این است که به قدر نیازش با او عطا کنی و حق کسی که از او چیزی درخواست نموده ای این است که اگر عطا کرد از او با سپاس و قدر دانی بپذیر و اگر خود داری کرد عذرش را پذیرا باش .

 

وحق کسی که به خاطر خدای تعالی تورا شادمان نموده است این است که اولاً خدای عزوجل را سپاس گویی و سپس از او تشکر کنی .

 

و حق کسی که به تو بدی نموده این است که از او درگذری و اگر دانستی که عفو نمدن او ضرر دارد از او انتقام بگیر . خدای تعالی فرموده : " و کسی که انتقام گیرد بعد از ستمی که بر او شده مسئولیتی ندارد "

 

وحق همکیشان تو به طور عموم این است که نسبت به آنان حسن نیت و مهربانی داشته باشی و با خطاکارشان مداراکنی و او را با مهربانی به خویش متمایل سازی و به راه صلاح در آوری و از نیکوکارشان قدردانی کنی و گنه کارشان را آزار ندهی و آنچه را که برای خود دوست داری برای آنان دوست بداری و آنچه را که برای خود ناپسند می شمری برای آنان نیز ناپسند بشمری و پیرمردانشان به منزله ی پدر تو و جوانانشان به منزله ی برادرت و پیرزنانشان به منزله ی مادرت و کودکانشان به منزله ی فرزندانت باشند .

 

و حق اهل ذمه این است که آنچه را که خدای عزوجل از آنان پذیرفته تو نیز از آنان بپذیری و تا زمانی که به عهد و پیمان خود وفا دارند به خاطر خدای عزوجل به آنان ستم روا مداری .

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : سه‌شنبه ۱۸ امرداد ،۱۳۸٤ | ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ | نویسنده : جام | نظرات ()
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By Slide Skin:.