صهبای الست

صهبای الست

حق قربانی آن است که در قربانی نمودن آن تنها رضای خدای عزوجل را قصد کنی نه مردمان را و از آن جز در مسیر رحمت الهی قرار گرفتن و رهایی روحت را در روز ملاقات پروردگار قصد نکنی .

و حق سلطان این است که بدانی که تو مایه آزمایش و امتحان او قرار داده شده ای و او نیز به خاطر سلطنتی که بر تو یافته گرفتار توست و نباید در معرض خشم او قرار گیری و با دست خود به هلاکت بیفتی و در نتیجه با او در بدی رساندن به خودت شریک شوی .

و حق آن کس که در علم تو را راهبری نموده اسن است که اورا بزرگ شماری و جایگاه نشستنش را نیک سامان دهی و خوب به سخنانش گوش فرادهی و رو به او داشته باشی و صدایت را بلند تر نکنی ، اگر در نزد تو از بدی اش گویند از او دفاع کنی و عیبهایش را بپوشانی و فضیلت هایش را آشکار سازی و با دشمن او نشست و برخاست نداشته باشی و با دوستدار او دشمنی نکنی پس اگر چنین کنی فرشتگان الهی به نفع تو گواهی دهند که تو خواهان دانشی و علم را به خاطر خدا آموخته ای نه به خاطر مردم.

و اما حق کسی که مالک توست این است که دستورهایش را اطاعت کنی ونافرمانیش نکنی مگر در مواردی که باعث خشم خدای عزوجل است زیرا فرمانبرداری از مخلوق در نافرمانی خالق سزاوار نیست .

 

--------------------------

 از يک عارف زنده دلی مطلبی شنيدم که برايم بسيار آموزنده ودلنشين بود ايشان می گفتندکه زندگی مانند گل سرخی است. گلی خوشبو و خوش رنگ که مدت کوتاهی در کنار خارهای تيز و برّنده خراميده است گلهای زندگيمان شادی و خنده و اميد و شجاعت و عشق و محبت و...است و خارهايش غم و اندوه و نااميدی و نفرت و... و ما انسانها چه راحت مانند شاخهء ضعيف سست پايه ای با هر نسيمی اين سو و آن سو می شويم!؟ سر با اندک غمی افسردگی و اندوه ويرانمان ميکند و با کمترين شادی از پا نمی شناسيم. ای دريغ! کوران حادثه ها کمرمان را ميشکند و با الطاف خدا کمر ديگران را ميشکنيم. و باز می گفتند:در اين ميان فقط انسان مومن و عارف است که با ايمان و توکل و تسليم مطلق در برابر پروردگار قادر است همآهنگی زيبايی بين گل و خارهای بر قرار کند. و در مقابل طوفانهای مثبت و منفی محکم و راسخ مانند ستونی بايستد و خم بر ابرو نياورد. باری! عرفان تضادها را حل کرده انسان را وارد ميدان توحيد ميکند. همه يکی هستيم و همه جايی که انسان متوجه اين واقعیت جدی و زيبا ميشود که: از اوييم! لا اله الاّ الله

                                نويسنده : به سوی افق


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : دوشنبه ۱۳ تیر ،۱۳۸٤ | ٥:۱٥ ‎ق.ظ | نویسنده : جام | نظرات ()
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By Slide Skin:.