صهبای الست

صهبای الست

سلام .

قبل از شروع هر چيزی خدمت شما خوبان عرض کنم که ..

وبلاگ همه چی زيباست ۲

                                         و وبلاگ ازدواج

 

نيز همزمان با اينجا به روز شد . 

----------

 

 

و حق حج این است که بدانی حج وارد شدن بر پروردگار و گریختن از گناهانت به سوی خدایت است و در حج توبه ات پذیرفته است و با به جای آوردن حج یکی از واجباتی را که خداوند بر تو واجب ساخته است ادا نموده ای .

و حق روزه  آن است که بدانی روزه حجابی است که خداوند عزوجل بر زبان و گوش و چشم و شکم و فرج تو نهاده است که با این حجاب تو را از گزند آتش دوزخ می پوشاند پس اگر روزه را ترک کنی گویی پوششی را که خداوند بر تو گذارده است پاره کرده ای .

 

و حق صدقه این است که بدانی که صدقه ذخیره توست که در نزد پروردگارت می نهی و ودیعه و امانتی است که به او سپرده ای ، امانتی که نیازی به شاهد طلبیدن برای آن نداری و در ودیعه گذاردن آن در پنهانی اعتماد و اطمینان بیشتری داری تا اینکه آن را آشکارا به ودیعت گذاری و باید بدانی که صدقه بلاها و دردها را در دنیا و آتش دوزخ را در آخرت از تو دفع می کند .

 ----------------

 نوشته های زيبای به سوی افق :

ماها چشمهايي داريم براي نديدن،گوشهايي براي نشنيدن و زبانهايي براي نيش زدن. فقط خوشحاليم كه مي بينيم و مي شنويم وحرف مي زنيم. آیاواقعااون انسانی که خداآفریدهمین انسان بود؟ یعنی مااشرف مخلوقاتیم؟ بيايد محدوده شنواييمون رواز20000 هرتز،بالاتر ببريم.ودامنه ديدمون رو گسترش بديم. بيايد به اطرافمون درست نگاه كنيم،باور كنيم خيلي چيزا هستن كه داريم باهاشون زندگي مي كنيم،ولي هنوز بودنشون رو حس نكرديم. پس بيايد تا از زندگيمون حذف نشدن،ازوجودشون لذت ببريم. شايد داشته هاي امروزم ،آرزوي فرداهام باشه. پس تا هستن بايد به بودنشون افتخار كنم. بايد لذت حضورشون رو درك كنم.درپناه لطف او كه هميشه هست ودربودنش شكي نيست

 

ياين به خودمون احساس پاك بي گناهي رو تزريق كنيم. چرا هميشه بايدفكركنيم كه گناه كرديم؟ چرا از بچگي همه اينجوري تو گوشمون خوندن؟چرا هميشه بايد درحال توبه كردن يا توبه شكستن باشيم؟... چرا هميشه بايد بار سنگين گناه رو به دوش بكشيم؟... براي اينكه ديگه گناه نكنيم. نه بابا اين راهش نيست. بياين براي چند لحظه درست وحسابي به خدا كانكت بشيم توي يك چت روم خصوصي فقط خودت و خداي خودت ازش بخوايم كه تا حالا هرچي افكار و پندار زشت داشتيم ،دانسته يا ندانسته همه رو يه جا ببخشه و درعوض اون حس پاك بي گناهي و معصوميت رو بهمون هديه كنه ،و هرگاه قراره ما رو از زشتي عملي هشدار بده،مستقيم با خودمون حرف بزنه و هيچگاه اون احساس زشت وچندش آور گناهكار بودن رو در دلمون قرار نده... چون مي خوايم از حالا درست زندگي كنيم پاك و معصوم. چون مي خوايم از امروز هر بار كه دستامون رو بالا مي بريم،دست خالي برنگرديم. چون مي خوايم در فرصت باقي مانده زيباترين و باشكوه ترين لحظات رو داشته باشيم.التماس دعا

-----

البته خودم يه نقد کوچولو داشتم که انشالله بعدا ذکر می کنم ..

اما شايد اينو بگم بد نباشه .. به قول حاج آقای پناهيان .. امير المومنين و يا ائمه معصومين اونجايی که در برابر خدا می فرمايند  ؛ العفو ؛ يعنی چه ؟ يعنی گناهان ما رو نديده بگير ؟ نه.. شايد که اينجا به معنی اين باشد که خدايا هر چی خوبی کرديم نديده بگير . هرچی نماز خونديم . هر چی کار خير کرديم نديده بگير . چرا ؟؟؟ علتش اينه که خدای متعال وقتی به زبان روون به ما می گه هر گناهی که کردی اگه از من طلب عفو کنی می بخشمت که هيچی يه چيزی هم می ذارم روش بهت می دم در اينجا اون مقام بلند عصمت هم از خدا می خواد تا خوبی هايشان نديده گرفته بشه تا يک چيزی بيشتر از اون چه که انجام دادند از جود خداوند شامل حال ايشان شود . که البته اين قضيه عمقش خيلی بيشتر از اين حرفهاست و نه يک قضيه سطحی اما چيزی که هست اين است که اميرالمومنين هم در دعايش می فرمايد :

(الهی جودک بسط عملی ....و عفوک افضل من عملی )

لذا چنين مقامی هم باز از خداوند طلب می کند لکن نه چيزی دنيايی بلکه آنچه که در آخرت موجب برتری ايشان خواهد شد .  ( الهی فسرنی بلقائک )

چيزی ديگه اين که گاهی اصلا احساس گناه تا در انسان غير معصوم نباشد (البته تا حد معمول خود ) انسان طغيان می کند و خودش رو بزرگتر از اونی که هست احساس می کنه و اون موقع هست که ..... 

خوب البته اين از يک ديد بود .. بله خوب .. از ديد ديگه هم خوبه که آدم اصلا احساس گناه رو در خودش طوری نداشته باشه که باعث نا اميدی و سقوطش بشه . و واقعا چه بهتر که اصلا سمت گناه نريم که بعد از اون بخوايم احساس بد گناه رو در خودمون حس کنيم . اما خوب اين از قوانين طبيعی الهی هستش که با توجه به مراتب مختلف انسان ها هرچند وقت يکبار اونها رو در چالشی قرار می دهد تا خودشون رو گم نکنند و بهشون يه تلنگری زده بشه .

اما در ضمن اين هم بگم که يه ترمز باشه . آيا چون خدا به ازای بخشش گناهان يه چيزی اضافه تر به ما می دهد ما برويم گناه کنيم ؟

جواب : کسی که اون لذت عطا و جود و بخشش الهی رو حس بکنه و لذت عبادن خدا رو بچشه اصلا ديگه گناه براش لذتی نداره که بخواد سمتش بره .

دوستان هم لطف نوشته های من رو نقد کنند ..

و باز هم از به سوی افق محترم تشکر می کنم و منتظر نوشته های بعديشون هستيم .  


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : یکشنبه ۱٢ تیر ،۱۳۸٤ | ۳:۱۱ ‎ق.ظ | نویسنده : جام | نظرات ()
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By Slide Skin:.