صهبای الست

صهبای الست

امام صادق علیه السلام فرمود : کسی که اندرز دهنده ای از درون قلب خود و باز دارنده ای از درون جان خود نداشته باشد و همدمی ارشادگر با او نباشد ، دشمنش ( که همتن هوای نفس و شیطان است ) بر گردن او چیره می گردد .

از امام صادق علیه السلام و او از پدرانش – که بر همگی درود باد – روایت است که فرمود : در سفارش پیامبر اکرم به علی آمده است که فرمود : ای علی ! برترین جهاد آن است که کسی صبح کند در حالی که تصمیم ستم نمودن به احدی را نداشته باشد .

 

از امام صادق علیه السلام روایت است که فرمود : کسی که در هنگام فریفته شدن به چیزی و هنگام ترس و زمانی که میل به چیزی پیدا می کند و یا خشمگین و یا خشنود می گردد مالک نفس خویش باشد ( خود را نگه دارد ) خداوند بدن او را بر آتش حرام می گرداند .

 

در روایت دیگری از امیرالمومنین پس از نقل روایتی شبیه به روایت اول این باب آمده است که : رسول خدا فرمود : برترین جهاد ، جهاد کسی است که با نفس درون خویش مجاهده می کند .

و از امیرالمومنین روایت است که فرمود :  مجاهد کسی است که با نفس خویش مجاهده و مبارزه کند .

 

 با تشکر از به سوی افق محترن که متن زيبايی رو برای من گذاشته بود و من هم ديدم حيفه اونجا بمونه .. تصميم گرفتم بذارمش اينجا همه بخونن . ....

اگر يك بار ديگر مي زيستم سخن كمتر مي گفتم ، بيشتر گوش مي سپردم ، اگر بار ديگر مي زيستم دوستت دارم هاي بيشتر و مرا ببخشيدهاي بيشتري مي گفتم . ليكن از هر آنچه گفتم مهمتر اگر بار ديگر زندگي مي كردم هر لحظه آن را در چنگ مي گرفتم ، به آن مي نگريستم و آن را واقعا مي ديدم ، هر لحظه را زندگي ميكردم و هرگز آنرا باز پس نمي دادم . بر سر چيز هاي كوچك تا اين حد بر افروخته نشو . نگران آن نباش كه چه كسي تو را دوست ندارد و چه كسي بيشتر از تو مال جهان دارد و يا ديگران چه مي كنند . بيا در عوض از آنان كه دوستمان دارند لذت ببريم بيا تا به آنچه خدا به ما داده است بينديشيم ، بيا هر روز به آنچه براي بهبود جسم و روان خود ، عواطف و روحيات خود انجام مي دهيم فكر كنيم . زندگي كوتاه تر از آن است كه بگذاري از كنارت بگذرد ، زندگي تنها يك لحظه با ماست و آنگاه رفته است .

 

علی علی


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : پنجشنبه ٩ تیر ،۱۳۸٤ | ۱٢:٢٦ ‎ق.ظ | نویسنده : جام | نظرات ()
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By Slide Skin:.