صهبای الست

صهبای الست
نویسنده: جام - سه‌شنبه ٢٤ خرداد ،۱۳۸٤

بالاخره امتخانحای حوزمونم تموم شده بيد . اما ازدست اين انتخابات که نه گذاشت امتهانحا رو درست بدم و نه الان .....  راستی يکی از دوستان بهم لينک داده بود و يه تعداد زيادی از دوستان هم بهم سر زدن که فرصت نشد از خجالتشون در بيام  اينجا هم مطالبش راکت موند نرسيدم مثل گذشته آپديتش کنم . لذا از همه ی دوستان عذر می خوام . و اينکه با تاخيری اندک ولادت حضرت زينب رو به همه ی شما عزيزان تبريک عرض می کنم .يه چيز جالب...

امروز تو يه جلسه ی کاملا رسمی و بی طرف در تهران که در سازمان ..... نزذيک ميدون آزادی برگزار شده بود و چند هزار نفر توش بودند و تبليغ نامزد خاصی هم نبود عکسهای نامزدهای مختلف به نمايش گذاشته شد . وقتی از هاشمی و بقيه کانديداها رد می شد همه؛ هو ؛ می کردند . اما تا به احمدی نژاد رسيد اکثريت جمعيت به تور فابل توجهی با هم  بلند صلوات فرستادند و واقعا جالب بود .  راستی اين تيکه رو هر کی می خواد بهونه زود بهونه که ظرف ۲۴ ساعت پاک ميشه ..

در ضمن يکی از افراد موثق تعريف می کرد که ما تعجبيم شما تو تهران چه جوری به  هاشمی رای می ديد در حالی که تو شهرستان ها اکثرا به احمدی نژاد رای می دن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  

و خبر ديگه اين که تو ليست نظر سنجی ها هر کی اول باشه هاشمی افتاده تو رتبه سوم و ديگه رتبه اول نيست و رتبه ی اول به احمدی نژاد اختصاص پيدا کرده و در نتيجه تو نظرسنجی ها هم دستکاری کردند .

نيروهای .... به اين نحو فقط گفته اند که معين و هاشمی اول نيستند و در هر حال کسی ديگه در رتبه اول قرار می گيره .

راستی يه هشدار جديييييييی ....

دوستان گلم  خيلی مواظب باشند . خيلی از جاها دارن به اسم شورای نگهبان نيرو می گيرند در حالی که هيچ ارتباطی به اين ارگان ندارند و بعدش هم طرف رو جذب ستاد تبليغاتی کانديدای مورد حمايت خودشون می کنند . دقت کنيد که - الان مخصوصا- مهلت عضو گيری های ستادهای نظارتی شورای نگهبان به اتمام رسيده و الان در حال طی مراحل ديگه ی کاره. پس بيشتر مواظب باشيد . در ضمن اگر ديديد جايی به اسم شورای نگهبان دارند دست به تخلفاتی می زنند تا اين ارگان مهم و حساس رو به نامش خدشه وارد کنند می تونيد از طريق ايميل و يا پيغامی که من بهتون ايميل بزنم باهام در ارتباط باشید تا اين جور قضايا هم پيگيری بشه .

 بازم راستی...

لب تشنه اگر آب نبيند سخت است              شب گر رخ مهتاب نبيند سخت است

ما نوکر و ارباب تويی مهـــــدی جـان              نوکر رخ ارباب نبيند ســــــــخت است

 

يا علی
نویسنده: جام - سه‌شنبه ۱٧ خرداد ،۱۳۸٤

آخرين تخلفات غير فانونی مشاهده شده از کانديداهای انتخاباتی توسط دفتر نظارت شورای نگهبان مربوط به يکی از مناطق تهران در تاريخ دوشنبه ۱۶/۳/۸۴

 

کروبی = ۱۴ تخلف

قاليباف = ۱۰ تخلف

هاشمی رفسنجانی = ۶ تخلف

لاريجانی = ۳ تخلف

 
نویسنده: جام - جمعه ۱۳ خرداد ،۱۳۸٤
نویسنده: جام - سه‌شنبه ۱٠ خرداد ،۱۳۸٤

سلام . من يه بار ديگه تاکيد می کنم اينو که نگيد بچه مردمو از راه بدر کرد .

آقــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا .. اين همه ای بی ال گفتم و از تجارت نوين گفتم تا بدونيد چه جوری و از چه راههای قشنگی وارد می شن . از راه ریاضی برای ما اثبات می کنن که کلاهبرداری نيست و هزار تا چيز ديگه . هم شرکت های خارجی و هم قربونش برم شرکتهای داخلی که جديدا داره رو دست اون يکيا می زنه . عزيز من .. حتی اگه ارزش جنس فروخته شده هم واقعی باشه و ارز هم خارج نشه ..باز هم به نظر مراجع مشکل داره . کلن هر پولی که برای بدست آوردن اون زحمت کشيده نشه پول باد آورده و حرام و نامشروع هستش . يکی ميگه نخير ويزيتوری زحمت داره . ببين گلم .. اولندش که تو فقط ۲ نفر رو ويزيتوری می کنی .. بقيه رو فقط کنترل می کنی .. اين اون زحمتی نشد که می گن . اگه تو می خوای بقيه رو هم بياری پس ۲ نفری که تو آوردی بی کار می شن و پولی که می خورن مشکل دار ميشه و گناهش پای تو اه ... اگه هم خودشون ۲ نفرشون رو پيدا کنن باز اينجا خودت مشکل پيدامی کنی .

حالا ميگه نه آقا جون من پول آموزشم رو می خورم . خوب من .. خودتو گول نزن .. اگه کاری مشکل داشته باشه .. آموزش دادنش هم مشکل داره . اگه فبول نمی کنی باز هم بيام برات توضيح بدم . تازشم .. کسی لطفا نياد بگه فلانی پول مردم رو می خوره کسی چيزی نمی گه اونوقت ميان اينجا اين حرفها رو می زنی .. آقا فلانی پول حروم می خوره اون بايد جواب خدا رو بده . تو هم دوست داری پول حروم بخوری؟ نه .. جواب منو بده .. چک و چونه هم نزن . اگه دوست داری حروم بخوريييی بسم الله .. پس فردا هم خداحسابی ......( ميگن چی؟؟؟؟ ) .. آره ديگه ..حاليت می کنه .. الان هم خدا بهت هيچی نگه ولت کنه به حال خودت يه زمانی چوبشو می خوری . اما اگه دوست نداری حروم بخوری ديگه نگو فلانی اينجوره .. اونجوره .. فعلن خودتو بچسب . مواظب خودت باش تو مثل اون نشی . آره و از اين حرفها .....ببخشيد ديگه ..لفظ قلم و از اين حرفا.. خيلی شيکسته ی شيکسته نوشتيم .

چی داداش .. قربون تو . يا علی
نویسنده: جام - یکشنبه ۸ خرداد ،۱۳۸٤

جا داشت از مرحوم آقا سی هم يادی می کردم که واقعا گوهر گرانبهايی رو از دست داديم . خداوند روح اين دو بزرگوار مرحوم موذن زاده و مرحوم آقاسی رو شاد بگرداند .

۵ شنبه داشتم توی جلسه ای اين مطلب رو برای عده ای می گفتم . اينجا هم بد نيست گفته بشه . يادمه يه معلم زبان داشتيم تو مدرسه امام صادق . آخر سال که شد ازش يه يادگاری خواستم . ايشان هم گوشه ای از دفترچه يادداشتم اين سخن زيبا رو که بر گرفته از روايتی هم هستش برام نوشت . 

آن موقع که به دنيا آمدی همه می خنديدند

آنگونه باش که وقتی از دنيا می روی همه برای تو بگريند

همه ديديم يک اذان با اخلاص چه اثر جاويدی از گذاشت و همين طور اشعاری که همه در راه اهل عشق و شهادت گفته می شد . حالا ببينيم ما وافعا چه از خودمون به يادگار گذاشته ايم . اگه هنوز به اين موضوع فکر نکرديم شايد شروع خوبی باشه .

زندگی صحنه ی يکتای هنر مندی ماست  . هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود . صحنه پيوسته به جاست .... 

--------------------------------------------------------------------------------------------

روزی که مقام معظم رهبری در منزل آيت الله حسن زاده آملی حضور پيدا کردند .آيت الله حسن زاده در مقابل آقا دو زانو نشسته بودند و مکرراْ می گفتند :

آقای من ! مولای من ! سرور من !

آيت الله حسن زاده . اسطرلابی را آوردند و درباره آن مطالبی را بيان کردند .

مقام معظم رهبری نيز گاهی مطالبی می فرمودند و آيت الله حسن زاده قبول می کردند .

ما به دليل نا آشنايی به علم اسطرلاب متوجه نمی شديم .

از اينجا معلوم بود که آقا به علوم غريبه نيز آشنا هستند .

 

حجه الاسلام موسوی کاشانی ( از اعضای بيت - تهران ) 
نویسنده: جام - جمعه ٦ خرداد ،۱۳۸٤

يک لحظه نقطه عطف خاطرات دلنشينم در هم شکست . به گذشته خود مروری کردم . انگار هرچه که داشتم گل سر سبدشان و با ارز ترينشون همسن بود . چيزی که تا عمق دنيای کودکيم نفوذ کرده بود . صدای اذان موذن زاده اردبيلی . يادم مياد اون موقع ها که پدر بزرگم امام جماعت مسجد خندق آباد مولوی بود وقتی می رفتيم اون طرفا خيلی کوچيک بودم . اون چيزی که اين حس معنوی رو  برای يه بچه چند ساله می تونست تقويت کنه چيزی نبود جز ترانه ی دلنشين اذان مودن زاده اردبيلی ( و البته ربنای شجريان که ماه رمضون منو زير و رو می کرد . ) .

يه دفعه گیج و سر در گم شدم . ساحر زيباترين ورق خاطرات زندگيم که برايم مانده بود بالاخره پر کشيد . نا خداگاه رفتم دنبال مطالبی در مورد موذن زاده ...

 

رحيم موذن زاده اردبيلي درگذشت

Rahim Moazenzadeh Ardebili

واحد مركزي خبر، ايكنا: ساعتی پيش استاد موذن‌زاده اردبيلی در بيمارستان مدائن تهران جان به جان‌آفرين تسليم كرد. حدود ساعت يازده صبح امروز پنج شنبه، پنجم خرداد ماه هشتاد و چهار صدای ماندگار و ‌سرشار از معنويت و نور استاد موذن زاده اردبيلی در بخش آي سي يو بيمارستان مدائن تهران برای هميشه خاموش شد و به ابديت پيوست. چندی قبل نيز ايشان بدنبال عارضه ای قلبی كه برايشان ايجاد شده بود در بيمارستان مدائن تهران بستری شده بودند و پس از بهبودی نسبی از بيمارستان مرخص شده بودند.

رحيم موذن‌زاده اردبيلی

 پيكر اين عارف ربانی فردا، آدينه ششم خرداد ساعت نه صبح از مقابل بيمارستان مدائن تهران تشييع و در جوار مرقد مرحوم ابوی استاد موذن‌زاده واقع در ابن بابويه به تيره تراب سپرده خواهد شد. مراسم ترحيم استاد موذن‌زاده نيز روزهای شنبه و يكشنبه آتی در مسجد حضرت امير واقع در خيابان كارگر شمالی برگزار خواهد شد.

 

واحد مركزي خبر، مهر: حاج رحيم مؤذن زاده اردبيلی، گوينده اذان نامی ايرانی، دعوت حق را لبيک گفت. رحيم موذن زاده اردبيلی متولد هزار و سصد و چهار شمسی بود و به گفته خود، اذان معروف ايرانی را پنجاه سال پيش و در سی سالگی گفته بود .وی که از اوايل ارديبهشت ماه به دليل بيماری در بيمارستان بستری شده بود، چند روز پيش از بيمارستان مرخص شد .مرحوم مؤذن زاده در ملاقاتی که نمايندگان سازمان تبليغات اسلامی با وی داشتند، اظهار داشت اذان ملکوتی وی در گوشه روح الارواح بيات ترک اجرا و ضبط شده است .مؤذن زاده در ادامه گفته بود که پدر وی نيز صاحب صدايی خوش و از مؤذنان به نام عصر خود بوده است و در آن سالها يک فرد فرانسوی صدای اذان او را بر روی صفحه گرامافون ضبط کرده و هم اکنون در يکی از موزه های فرانسه نگهداری می شود. سليم و مرحوم کريم مؤذن زاده، برادران مرحوم رحيم مؤذن زاده نيز مانند وی و پدرش از صدايی خوش و آسمانی بهره مند بوده و از مؤذنان هستند.

-------------

اتاق 704 بیمارستان مدائن رحیم موذن زاده اردبیلی خالق اذان جاودانه را در خود بستری کرده است
چهره اش را که نگاه می کنی و آن اندام تکیده و نحیف را،باورت نمی شود که پیر مرد خالق آن اذان سحر آمیر باشد.گرچه دیگران آن صدا را ندارند،اما راز مانایی اذان هنوز با اوست،.

--------------

رحيم موذن زاده اردبيلي درگذشت ٥

خبر فوري: رحيم موذن زاده اردبيلي درگذشت ٥

----------------------

تنها صداست که می ماند.
آواز خوش موذن تا ابد در جان ما طنین انداز خواهد بود

----------------

 

«موذن» پرکشید ...

استاد رحیم موذن زاده اردبیلی، گوینده‌ی اذان ایرانی مشهور و تاریخی جهان اسلام، دار فانی را وداع گفت.

به گزارش ایسنا، استاد رحیم‌ موذن‌زاده، از روز پنجم اردیبهشت به علت بیماری در بیمارستان مدائن تهران بستری شده بود.

استاد رحیم موذن‌زاده متولد سال 1304 اردبیل و گوینده اذان ایرانی مشهور و تاریخی جهان اسلام در روح‌الارواح آواز بیات ترك (در 50 سال گذشته) است.

صدای روح‌بخش اذان او هنوز هم یادآور معنویت فراموش شده در روزگار ماشین است.

استاد موذن زاده در روزهای پایانی حیات خود زندگی‌اش را اینگونه توصیف كرده بود:

«من سال 1304 در اردبیل به دنبال آمدم، ‌در آن دوران ما عوض دبیرستان مكتب می‌رفتیم. همه هم متدین بودند. خانواده‌ها در دوره‌ی ما در ابتدای امر بچه‌ها را با قرآن مانوس می‌كردند. ما هم پس از طی این مرحله به مدرسه حاج ابراهیم آمدیم. طلبه بودیم به اصطلاح امروز، ولی در حین طلبگی، این اذان با ما همراه بود. صبح و ظهر و عصر و شب در مسجد و اماكن مذهبی هر روز اذان می‌خواندیم، ‌تا اینكه یك شب كه پدرم در خیابان ایران اردبیل ساكن شد. او عادت داشت هركجا كه میهمانی هم برود صبح پشت بام رفته و اذان بگوید، صبح آن روزی كه پدرم اذان گفت: امام جمعه‌ی اردبیل گفته بود كه من صدای ملكوتی می‌شنوم، ببینید این صدا از كجا می‌آید. آن‌ها همه خانه‌ها را گشته بودند تا اینكه صاحب خانه‌ی ما گفته بود شیخ عبدالكریم اردبیلی اینجا آمده و اوست كه اذان گفته است. ما را خواستند و آوردند در مسجد و در داخل مسجد به ما 2 تا اتاق دادند. مرحوم پدرم سال 1322 برای نخستین بار اذان را در رادیو گفت و همین طور تا 1326 كه برنامه‌ی سحری را به صورت زنده اجرا می‌كرد.

او در سال 1329 سكته كرد و من قبول كردم جای او اذان بگویم تا الآن كه با این سن و سال هنوز مشغولم و افتخار دارم كه با گفتن آن یك اذان، برای اسلام ومملكتم كاری كرده‌ام. ما كه نه ثروت داریم و نه مكنت و همین یك اذان برایمان بهترین خیر است.

هر روز تلفن می‌زنند و می‌گویند كه این اذان خیلی زیبا گفته شده است، می‌دانید چرا؟ من جوابتان را می‌دهم برای این كه باطن - اشاره به قلب- خوشگل است، برای این كه این اذان را با دهن روزه پر كردم تا قربه الی الله باشد. این یك كار مادی نبود بلكه معنوی بود نتیجه‌اش را هم می‌بینید. واعظ تهرانی درجایی گفته بود اذان همه قبول باشد اذان است اما این اذان موذن‌زاده آدم را وادار می‌كند كه به مسجد بیاید.

البته این اذان گفتن در خانواده‌ی ما موروثی است. 150 سال است كه خانواده‌ی ما اذان می‌گویند. حتی زمانی كه در اردبیل آن موقع‌ها شناسنامه می‌دادند به تناسب شغل و حرفه نام خانوادگی انتخاب می‌كردند. به بابایم هم گفته بودند تو چیكاره‌ای؟ گفته بود موذن. گفته بودند نام خانوادگی شما موذن است.

زمانی كه سال 1329 پدرم فوت كرد و من جای او رفتم. گوینده‌ها می‌گفتند اذان، اذانی كه به وسیله استاد موذن، «زاده اردبیلی» گفته شده است. لذا این «زاده اردبیلی» از آن موقع به اسم ما اضافه شد. یك روزی هم تصمیم گرفتم تا یك اذان یادگاری را بگویم. در استودیوی 6 صدا و سیما هر گوشه‌ای انداختم نشد تا اینكه آن را در روح‌الارواح آواز بیات ترك به این شكل كه بیش از 50 سال پخش می‌شود گفتم. ما ایرانی هستیم و اذان ما باید برخاسته از خودمان باشد. الان اذان خوان‌هایی هستند كه تقلید می‌كنند از عربستان و این پسندیده نیست و خود ما باید ابتكار به خرج دهیم. الآن 50 سال است كه كسی نتوانسته روی این اذان من اذان بگوید حتی برادرم سلیم كه آن صدای گیرا و زیبا را دارد و این خواست خداست. همان خدایی كه می‌گوید اگر با من یك‌صدایی كنید، محبت شما را به قلوب همه می‌اندازم. البته 20 سال پیش می‌خواستم یك اذان دیگر به مدت 15 دقیقه كه در وسط آن دعا است را پر كنم اما نگذاشتند و گفتند كه اذان 6 دقیقه بیشتر نمی‌شود. ولی در كل می‌خواهم بگویم در هر كاری كه خدا و اخلاص در نظر گرفته شود آن كار جواب مثبتی خواهد داشت.» 

 ------------------

استاد مؤذن زاده اردبيلي:
با زبان روزه اذان گفتم

005712.jpg

تقدير از سال ها فعاليت قرآني و مذهبي استاد مؤذن زاده اردبيلي در دوازدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم در حالي انجام شد كه ايشان اعتقاد دارند، اين گونه تقديرها از خادمين قرآن باعث ترغيب جوانان و جامعه به فعاليت هاي قرآني مي شود.
استاد موذن زاده اردبيلي، ديروز، در گفت و گويي با ايسنا، ضمن ارج گزاري به فعاليت هاي قرآني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و ديگر سازمان هاي فرهنگي تصريح كرد: فرهنگ قرآن در جامعه ايران چنان نفوذ كرده است، كه اكنون چند هزار حافظ قرآن در كشور داريم و اين ها همه از بركت انقلاب و جمهوري اسلامي است.
وي همچنين در خصوص دريافت لوح تقدير از دست رئيس جمهور گفت: من و آقاي خاتمي در اردبيل نيز همديگر را ديديم و ايشان گفتند كه اذان مرا دوست دارند. ما هم از مقام معظم رهبري و ديگر مسئولاني كه اين همه به گسترش فعاليت هاي قرآني اهتمام دارند، تشكر مي كنيم.
استاد موذن زاده با تاكيد بر لزوم اخلاص در فعاليت هاي قرآني يادآور شد، كه بدون اتصال به عالم معنوي هيچ اثري جاودان نخواهد شد.
وي درباره اذان تاريخي مشهور جهان اسلام نيز كه در سال ۱۳۳۴ توسط خود وي خوانده شده است به ايسنا گفت: سال ۱۳۳۴ بود كه در استوديوي بزرگ شش، واقع در ميدان ۱۵ خرداد هر روز نيم ساعت اذان مي گفتم. در يكي از روزها به مهندس محبي مسئول استوديو گفتم، كه مي خواهم به يادگار اذاني بگويم. وي گفت كه بهتر است اين اذان را پس از افطار بخوانم. اما من دوست داشتم با دهان روزه اين اذان را بگويم كه در آواز بيات ترك و گوشه روح الارواح آن را اجرا كردم و در عمل هماني است كه اكنون همگان آن را مي شنوند.
استاد موذن زاده با اشاره به لزوم آشنايي موذنان و اذان گويان با رديف دستگاه هاي موسيقي ايراني گفت ، بدون آشنايي با اين رديف ها هر چيزي كه خوانده شود از قاعده خارج است.
وي افزود: اكنون چند هزار موذن داريم، اما اكثر آنها در اجراهاي خود از عرب ها تقليد مي كنند. در حالي كه بايد نوآوري و ابتكار در خواندن اذان داشته باشند ،چون با تقليد چيز ماندگاري را نمي توانند از خود به يادگار بگذارند.
 
-------------------------
 اذان موذن زاده اردبیلی تا همیشه میماند
 
-------------------------

 به خودم گفتم هر وقت به صورت اتفاقی صدای اذان موذن زاده ی اردیبلی رو شنیدم یعنی دارم خوب می شم
-------------------------
در دل گوشه‌های موسیقی ملّی ایران، حکایت بسیاری ازدردها، رنج‌ها، شادى‌ها، شِکوِه‌ها و امیدهای مردم سرزمینمان، از روزگاران کهن تا امروز، نهفته است.
تنوع گوشه‌ها و نغمه‌ها در محدوده هر یک از دستگاه‌ها و آوازها، امکان بیان اقوال و احوال گوناگون را، برای نوازندگان و خوانندگان ایرانی میسّر ساخته ‌است. با این وجود آنها که با موسیقی ایران انس و الفتی دارند به این راز پی ‌برده‌اند که هر کدام از دستگاه‌ها و آوازهای «ردیف»، زبان بیان پاره‌ای از احوالات انسانی است.
«بیات ترک» در نهاد خود قابلیّتی شگفت‌انگیز برای نیایش‌های عاشقانه دارد. برای همین است که بعضی، نیمه‌های شب را مناسبترین اوقات برای شنیدن این آواز آسمانی می‌دانند. بی‌شک انتخاب گوشه «روح‌الارواح» در بیات ترک توسط موذن‌زاده اردبیلی برای خواندن آن اذان جاودانه اتّفاقی نبوده‌است و شاید کشف این راز، یکی از رموز ماندگاری این شاهکار نیز باشد.
اگر قول پاره‌ای از بزرگان موسیقی ایرانی را بپذیریم و واژه «بیات» را در واقع شکل تغییر یافته «به یاد» بدانیم، آنوقت می‌توان «بیات ترک» را راز ‌و ‌نیاز و نیایشی دانست به یاد آن ترکِ زیباروی ازلی.
----------------------------

داشتم بقیه یاداشت هایم را .. می نوشتم که شنیدم موذن زاده اردبیلی ، نیز ، راهی بیمارستان شده....
این پیرمرد آذربایجانی مرا به یاد اذان معروفش می اندازد .
استاد شجریان از این اذان زیبا با علاقه تمام یاد کرده است . به گفته آهنگساز شهیر ، آقای کامبیز روشن روان : « اذان موذن زاده اردبیلی زيباترين ، گيراترين و موزيكال ترين اذاني ست که در همه كشورهاي اسلامي اجرا شده » ، از آقای حمید طاهرزاده ، نوازنده ی توانای تار ، نیز ، تسلط موذن زاده اردبیلی را به دستگاههای موسیقی شنیده بودم .
در صدای او راز پنهانی نهفته ست ، اذان را که مي شنوی نمي فهمی که از کجا شروع شده و به کجا ختم می شود .

گرچه موذن زاده اردبیلی در بستر بیماری ست و امروز یا فردا چون نواب صفا و شاهرخ مسکوب تمام می کند اما هيچ وقت اذانش حتی بعد از آخرين لا اله الا الله تمام نمی شود و تا همیشه می ماند ... گوئی تنها صداست که می ماند !

از یاد نمی بَرم غروب رمضان غمگین و سنگینی را در کمیته مشترک ِ به قول شاه ، ضد خرابکاری ــ که بازجویان ساواک نسق گیری می کردند و فریاد زندانیان زیر شکنجه سکوت بندها را شکسته بود ، در آن برهوت که نفس ها در سینه حبس شده و من از ظلم و جور امثال عضدی و رسولی مثل بید می لرزیدم ناگهان صدای اذان موذن زاده اردبیلی از دوردست به گوش رسید ، گوئی در آن کویر وحشت باران باریدن گرفت .
توكلت علي الحي الذي لا يموت والحمدلله الذي لم يتخذ صاحبه و لا ولدا و لم يكن له شريك في الملك و لم يكن له ولي من الذل و كبره تكبيرا ...

اذان موذن زاده اردبیلی همانند « مرغ سحر ناله سر کن » ، الهه ناز ، کاروان ، شد خزان ، بوی جوی مولیان و دهها آوای دلنشین دیگر در خاطره جمعی مردم میهن ما زنده خواهد ماند . مگر درویش خان و قمرالملوک و بدیع زاده و بنان ، یا رهی و حنانه و محجوبی و بهار می میرند ؟

لحن موذن زاده ، بوی تمامی نمی دهد ... مثل برف سپید که وقتی می بارد آلودگی ها را می شوید و زمین و هرچه در آنست سمفونی مساوات می نوازد ــ دست افشان و چرخ زنان می رقصد ...
خود او گفته است : « يك روزي تصميم گرفتم تا يك اذان يادگاري بگويم ، هر گوشه اي انداختم نشد تا اينكه آن را در روح الارواح آواز بيات ترك كه از ۵۰ سال بيش تا حالا ، پخش مي شود گفتم . ما ايراني هستيم و اذان ما بايد برخاسته از خودمان باشد . الان اذان خوان هايي هستند كه تقليد مي كنند از عربستان و اين اصلا پسنديده نيست . خود ما بايد ابتكار به خرج دهيم . »

آری او ۵۰ سال پیش ، كلام اذان را در گوشه‌ي روح‌الارواح بيات ترک (دستگاه شور ) اجرا مي‌كند و علاوه بر نیایشی كه بين آن‌ها مي‌آورد ، لهجه‌ي محلي خودش را هم چاشني مي‌كند .


 --------------------------------------------------------------------------------

دوستان ببخشيد که اذان خود استاد موذن زاده رو براتون نتونستم از اينجا پيدا کنم . اما اگه وبلاگ رو زود نبنديد می تونيد تا بعد از لود شدن کامل صدای استاد سليم مودن زاده رو بشنويد .

 

 نویسنده: جام - پنجشنبه ٥ خرداد ،۱۳۸٤

سلام ..

خدا رو شکر تونستم وبلاگ حاج سعيد رو هم قيچی شروعش رو بزنم .

تو اين وبلاگ در نظر دارم بعضی از نکات و مطالبی رو که تا بحال در کلاسهای تفسير جامعه کبيره و شرحی بر دعای کميل دوره های قبل تا حالا توسط حاج سعيد حداديان ذکر شده رو بهمراه مطالب و شعرهای گفته شده در کلاس مداحی رو برای تمام علاقه مندان قرار بدم . انشالله که بتونم واقعا اين کار رو پيگيری کنم و ادامه بدم . اگر دوستان هم آمادگی کمک به اين حقير رو داشتند خيلی خوشحال ميشم .

 

راستی اين تجارت اينترنتی و نوين و ای بی ال و از اين حرفها چی شد . انگار روزی ۱۰۰ نفر بازديدکننده ميان ببينن نتيجه ی اون ای بی اله چی شده . چونکه الان برای نوشتن وقت زيادی ندارم مجبورم اينجوری بگم ..دوست خوبم اونها همش مقدمه برای اين بود که بگم  اينها همه حرفها وو ايده های به ظاهر قشنگيه که غرب برای ما می نويشه اما مناسب برای جامعه و مردم ما نيست و چنين پولهای باد آورده ای در شرع و از نظر همه ی آقايون حرام هستش .  در ضمن مجلس هم ظاهرا و اونجوری که ديشب از يکی از دوستان شنيدم - راست يا دروغش  پای اون - اين نوع کار رو رد کرده و اين نوع فعاليت ممنوع هستش . راستی حتما اين روایت رو شنيديد که مردم در آخرالزمان اگر ربا خوری نکنند هم گردی از ربا روی مالشون می شينه ؟ مواظب باشيم پولهايی رو که در مياريم نذاريم شبهه ناک بشه . پس فردا اينا رو قراره نسل بعدی ما بخورند و مثلا بشن عاشقان و خدمتگذاران  اهل بيت .. پدر و مادرای فردا از اين بچه ها انتظار دارن که احترامشون رو داشته باشند . منی که انشالله مال حلال می خورم شايد نتونم اون طور که بايد احترام پدر و ماردم رو نگه دارم .. ديگه وای به حال اونهايی که ....

 

برای امتحانام دعام کنين .. علی علی   
 
نویسنده: جام - چهارشنبه ٤ خرداد ،۱۳۸٤

سلامی دوباره .......با اندکی تاخير فرارسيدن سوم خرداد روز آزاد سازی خرمشهر را به همه تبريک می گويم.

 وقتی که ياد خرمشهر می افتم ....بغض گلويم را می گيرد؛ياد شهدا بخير . ياد خرمشهر بخير . ياد نخلهای سوخته بخير. همون نخلهائی که سر به فلک کشيده بودند .اما دشمن ونارو خميده کرده بود يادمه يه بار که رفته بودم خرمشهر يه سری به خونه قبليمون زديم....حياط و پشت بام پر از گلوله و فشنگ بود. ديوارهای شهر همه خمپاره خورده و يا گلوله باران بودند. يه سری به مزار شهدا زديم...همينطور که قبرهارو نگاه می کردم يه دفعه چشم به قبر کوچيکی اوفتاد که روش نوشته بودند کودک يکساله که در بمبارن به شهادت رسيد ..چند قدم اون طرفتر باز قبر بچه های ۲ ساله و بعضی حتی کودک چند ماهه.... خلاصه ميخواستم اينو بگم که ما بايد قدر شهدامونو بدونيم و از راه اونا دفاع کنيم و اونارو فراموش نکنيم. يادمون باشه که ۸سال دفاع مقدس چقدر ارزشمنده ...پس بيائيم که ارزشهارو پايمال نکنيم.....به اميد پيروزی همه مسلمين.خدانگهدار.

( متنی که درست ۲ سال پيش يکی از خانمها برای من فرستادند و من در وبلاگ همه چی زيباست اون رو قرار ادم .)
نویسنده: جام - دوشنبه ٢ خرداد ،۱۳۸٤

يه سيب و دو سيب و دو سيب و نيم .. يه سبد انار شيرين --> سلام

آقا من امروز تا اطلاع ثانوی از تجارت نوين تو اينجا هيچ خبری نيست( Ende جمله بندی )

فقط يه جمله بگم --> آقا جونم اين کارا آخر عاقبت نداره!!!!!!!!
نویسنده: جام - یکشنبه ۱ خرداد ،۱۳۸٤

خوب .. اجازه بديد تو نوشتن ادامه ی مطلب تجارت نوين عجله نکنيم و يه زنگ تفريحی اين وسط بذاريم .

راستی تو وبلاگ فبلی شايد بالای ۵۰ نفر از دوستان بهشون لينک داده شده بود که اکثراْ ما رو فراموش کردند .

حالا اگه کسی دوست داره تو ليست جديد لينکی های اين وبلاگ قرار بگيره سريع تر بهم خبر بده .

 

و امــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا اصل مطلب

-------------------------------------------------

انسان جاذب آن چيزی است که در درون خود می پروراند

گر در طلب گوهر کانی .. کانی

هر چيز که اندر پی آنی .. آنی

 

کل يعمل علی شاکلته

قلب انسان گلدان پروردگار است . هر دانه ای که در آن بکاريم خدا آن را دان و کود می دهد و می روياند و رشدش می دهد .

آنچه من با خويش کردم هيچ نابينا نکرد

در ميان خانه صاحبخانه را گم کرده ام

 
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By Slide Skin:.